Önlisans
Meslek Yüksek Okulu
İşletme Yönetimi
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

İşletme Yönetimi Programı Ana Sayfası

İşletme Yönetimi

Program Amacı Burslar Uluslararası İşbirliği
Kuruluş Katkı Payı Mezunların İstihdam Profilleri
Kazanılan Derece Çift Anadal - Yandal Üst Derece Programlara Geçiş
Öğretim Dili Staj Sunulan Olanaklar
Çalışma Şekli Ölçme ve Değerlendirme Program Etkinlikleri
Yerleşme Şartları Mezuniyet Koşulları İletişim Bilgileri


Program Amacı

İşletme Yönetimi programının amacı, işletmelerin ihtiyaç duyduğu, küresel dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilgi ve beceri ile donatılmış nitelikli insan gücü gereksinimini karşılayacak mezunlar yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda programdaki dersler teori ve uygulamayı birleştirecek biçimde tasarlanarak işlenmektedir. Programın en önemli hedeflerinden biri, öğrencilere iş yaşamında karşılaşabilecekleri en güncel stratejik, yönetsel ve sektörel gelişmeler doğrultusunda bir eğitim sunmak ve onları bugünün ve geleceğin iş yaşamına odaklı bir yönetim vizyonu kazandırarak iş dünyasına birer yönetici adayı olarak hazırlamaktır.

Kuruluş

1997 yılında kurulan İstanbul Kültür Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İşletme Yönetimi Programı,  ilk öğrencilerini 1997-1998 eğitim-öğretim döneminde almıştır ve ilk mezunlarını 2000 yılında vermiştir. 1997 yılında Şirinevler Yerleşkesi'nde faaliyete başlayan program, artan öğrenci sayısı ile birlikte 2009-2010 Eğitim Öğretim yılından itibaren İncirli Yerleşkesi'nde eğitim hayatına devam etmektedir.

Kazanılan Derece

2 yıllık eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan, en az 120 AKTS’ye sahip öğrencilere İşletme Yönetimi alanında ön lisans derecesi verilir.

Öğretim Dili

Türkçe

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Yerleşme Şartları

İKÜ Meslek Yüksekokulu programlarına ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alınır. Merkezî Yerleştirmede adaylar İşletme Yönetimi Programına, TYT puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. İşletme Yönetimi Programına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.

 

Çift Anadal - Yandal

Başarılı bir eğitim süreci geçiren İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileri, ilgili ÇAP yönetmeliğinde belirlenen şartları sağlamaları durumunda okudukları programla eş zamanlı olarak başka bir programda daha öğrenim görebilirler. Çift Anadal Programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, iki ayrı diploma almaya hak kazanırlar.

Staj

İstanbul Kültür Üniversitesi İşletme Yönetimi Programı öğrencilerinin; mesleklerinin sahadaki uygulama alanlarını görmek, eğitim sürecinde edindikleri bilgileri kullanabilmek amacıyla 40 iş günü süreyle staj yapma zorunlulukları vardır.Mezuniyet Koşulları

İşletme Yönetimi Programında mevcut olan toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlayıp mezun olabilmeleri için öğrencilerin, 4.00 üzerinden en az  2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmeleri gerekmektedir.

Uluslararası İşbirliği

Eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen mezunlarımız,  İstanbul Kültür Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nun Kanada'da Centennial College ve ABD'de Fort Hayes State University ile yaptığı işbirliği doğrultusunda III. ve IV. yıl derslerini yurtdışında okuyarak lisans tamamlama programlarına katılabilmektedirler. Ayrıca öğrenciler ERASMUS aracılığıyla da yurt dışında lisans tamamlama ve staj olanağına sahiptirler.

Mezunların İstihdam Profilleri

İşletme Yönetimi Programı mezunları, iş dünyasında özel sektör ve kamu sektörü işletmelerinde pazarlama, finans, muhasebe, halkla ilişkiler, insan kaynakları departmanlarında uzman, araştırmacı, denetçi ve yönetici olarak çalışma imkanına sahiptirler.

Üst Derece Programlara Geçiş

Lisans Eğitimine geçiş, 19.02.2002 tarih ve 24676 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Meslek Yüksekokulları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" ile Yükseköğretim Kurulunun belirlediği uygulama esasları uyarınca, Meslek Yüksekokulları programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.
İşletme Yönetimi Önlisans Programından mezun olan öğrencilerimiz mesleki eğitimlerini üst düzeye taşıyabilmek amacıyla ilgili lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.


DİKEY GEÇİŞ ALANLARI

*Bankacılık

*Bankacılık ve Finans

*Bankacılık ve Sigortacılık

*Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

*Ekonomi ve Finans

*İşletme

*İşletme Bilgi Yönetimi

*İşletme Enformatiği

*İşletme Yönetimi

*İşletme-Ekonomi

*Lojistik

*Lojistik Yönetimi

*Muhasebe ve Denetim

*Muhasebe ve Finans Yönetimi

*Sağlık Yönetimi

*Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi

*Sermaye Piyasası

*Sigortacılık

*Sigortacılık ve Risk Yönetimi

*Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik

*Teknoloji ve Bilgi Yönetimi

*Uluslararası Finans

*Uluslararası Finans ve Bankacılık

*Uluslararası İşletmecilik

*Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret

*Uluslararası Ticaret

*Uluslararası Ticaret ve Finans

*Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

*Uluslararası Ticaret ve Lojistik

*Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

*Yönetim Bilişim Sistemleri

          


 

 

Sunulan Olanaklar

İncirli Kampüsü’nde bulunan bilgisayar labratuarları ve amfiler seminerler için güncellendi.

Program Etkinlikleri

İşletme Yönetimi Programında öğrenciler İTO'yu ziyaret etmişlerdir. Bunun yanı sıra mesleki yeteneklerini geliştirmek için bazı seminerler düzenlenmiştir.

İletişim Bilgileri

Program Başkanı: Öğr.Gör.Gözde BİRCAN
Tel: (0212) 498 49 19
e-mail: g.bircan@iku.edu.tr

Program Danışmanı: Öğr. Gör. Emine ANIK

e-mail: e.gocuk@iku.edu.tr