Önlisans
Meslek Yüksek Okulu
Moda Tasarımı
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

Moda Tasarımı Programı Ana Sayfası

Moda Tasarımı

Program Amacı Burslar Uluslararası İşbirliği
Kuruluş Katkı Payı Mezunların İstihdam Profilleri
Kazanılan Derece Çift Anadal - Yandal Üst Derece Programlara Geçiş
Öğretim Dili Staj Sunulan Olanaklar
Çalışma Şekli Ölçme ve Değerlendirme Program Etkinlikleri
Yerleşme Şartları Mezuniyet Koşulları İletişim Bilgileri


Program Amacı

Programının amacı, tekstil, hazır giyim ve moda alanında mesleki ve teknik donanıma sahip, bilimsel düşüncelerini estetik bir biçimde şekillendirerek özgün tasarımlar üretebilen, çağdaş ve yaratıcı moda tasarımcıları yetiştirmektir.

 

 

Kuruluş

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı programı 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ilk öğrencilerini kabul etmiş, 2015-2016 eğitim öğretim döneminden itibaren ikinci öğretim programına öğrenci alımı yapılmıştır. 


Kazanılan Derece

2 yıllık eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan, en az 120 AKTS’ye sahip öğrencilere Moda Tasarımı alanında önlisans derecesi verilir.

 

Öğretim Dili

Türkçe

Çalışma Şekli

* %40’a kadar Dijital Uzaktan Eğitim olarak planlanmış olup Bahar Yarıyılında %100 Asenkron ve Senkron olarak zenginleştirilmiş dijital yöntem ile CATs V3.0 arayüzüyle verilecek sektörel E-Webinarlar ile desteklenecektir.

** Örgün olarak planlanmış ancak pandemi sürecinde yaşanan gelişmeler sonrası YÖK tavsiye kararları çerçevesinde dersin teorik kısmı Dijital Uzaktan Eğitim yöntemiyle sürdürülmesine karar verilmiştir.

Dersin teorik kısmı Bahar Yarıyılında %100 Asenkron ve Senkron olarak zenginleştirilmiş dijital yöntem ile CATs V3.0 arayüzüyle verilecek sektörel E-Webinarlar ile desteklenecektir. Pandemi sürecinde yaşanan gelişmelere ve senatoya göre, CATs V3.0 Dijital Uzaktan Eğitim ile verilen teorik derslerin müfredatı ve süresi isteğe bağlı randevu yöntemi aracılığıyla dönüşümlü seyreltilmiş [hızlandırılmış] hibrit örgün yöntem ile verilecektir.

Dersin uygulamalı kısımlarından verilebilenlerin ise yine Dijital Uzaktan Eğitim yöntemiyle verilecek, verilemeyen uygulamaların pandemi sürecinde yaşanan gelişmelere ve senatoya göre Bahar Yarıyılı içerisinde CATs V3.0 sistemi üzerinden isteğe bağlı randevu yöntemi aracılığıyla dönüşümlü seyreltilmiş [hızlandırılmış] hibrit ve/veya Bahar Yarıyılı son döneminde örgün yöntem ile verilecektir.

 

***Staj çalışmaları, mezuniyet şartı ve bazı programların 3+1 sistemi uygulaması nedeniyle zaman ve süre kısıtlaması olmaksızın pandemi koşullarında Bahar Yarıyılında da isteğe bağlı olarak yürütülebilecektir. E-staj ve/veya Kısmen Uzaktan yürütebilme imkânı olan öğrencilerin talepte bulunması halinde ikametgahı ve/veya bulunduğu yer dikkate alınabilecektir.

Program ders planına tıklayarak, ilgili dersin “Öğretim Yöntem ve Tekniklerine” ulaşabilirsiniz.

Yerleşme Şartları

Meslek Yüksekokulu programlarına ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alınır. Merkezî Yerleştirmede adaylar Moda Tasarımı Programına, TYT puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Moda Tasarımı Programına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.

 Kontenjan ve Ücret ayrıntıları için lütfen tıklayınız.

 

Çift Anadal - Yandal


Başarılı bir eğitim süreci geçiren İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileri, belirlenen şartları sağlamaları durumunda okudukları bölümle eşzamanlı olarak başka bir bölümde daha öğrenim görebilirler. Çift Anadal Programı'nı başarıyla tamamlayan öğrenciler, iki ayrı önlisans diploması almaya hak kazanırlar.

Moda Tasarımı programı öğrencilerinin diğer önlisans programları ile Çift Anadal Olanağı bulunmaktadır. Detaylı bilgi için program başkanlığından bilgi alınabilir. 
Moda Tasarımı programı öğrencileri aşağıdaki programlarda çift anadal yapabilir.
 
Optisyenlik
 
Çocuk Gelişimi
 
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
 
İnşaat Teknolojisi
 
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
 
Uçak Teknolojisi
 
Uçuş Harekât Yöneticiliği
 
Bankacılık ve Sigortacılık
 
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı
 
Dış Ticaret
 
Grafik Tasarımı
 
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 
Hava Lojistiği
 
İşletme Yönetimi
 
Lojistik
 
Bilgisayar Programcılığı
 
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
 
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
 
Turizm ve Otel İşletmeciliği


Staj

İstanbul Kültür Üniversitesi moda Tasarımı Programı öğrencilerinin; mesleklerinin sahadaki uygulama alanlarını görmek, eğitim sürecinde edindikleri bilgileri kullanabilmek amacıyla 40 iş günü süreyle staj yapma zorunlulukları vardır.


Staj ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 
Mezuniyet Koşulları

Moda Tasarımı Programında mevcut olan toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlayıp mezun olabilmeleri için öğrencilerin, 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmeleri gerekmektedir.

 

Uluslararası İşbirliği

Üniversitemizin ERASMUS ofisi vasıtasıyla, başarılı öğrencilerimizin Erasmus öğrenci hareketliliği ve Erasmus öğrenci staj hareketliliği programları ile yurtdışına gitmelerine fırsat verilmektedir. 

 Partner üniversiteler için tıklayınız.
  

Mezunların İstihdam Profilleri

Moda Tasarımı Programından mezun olan öğrencilerimiz kamu ve özel sektöre ait tekstil ve hazır giyim firmalarının tasarım departmanları, ürün geliştirme, araştırma geliştirme, koleksiyon hazırlık, planlama bölümlerinde tasarımcı olarak çalışabilmektedirler. Bunların dışında moda tasarımı programından mezun olan öğrencilerimizin tasarım stüdyolarında, moda ajanslarında, pazarlama, satın alma, marka yönetimi veya müşteri ilişkileri bölümlerinde ve butik moda evlerinde de istihdam imkanları bulunmaktadır.
 


Üst Derece Programlara Geçiş

Bu programı bitiren öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde aşağıda adı geçen 4 yıllık lisans bölümleri devam edebilirler:

Dikey Geçiş Alanları

-Moda Giyim Tasarımı, 

-Moda Tasarımı, 

-Tekstil ve Moda Tasarımı, 

-Tekstil, 

-Tekstil Mühendisliği, 

-Tekstil Tasarımı
 

 

Sunulan Olanaklar

Moda Tasarımı programı bünyesinde; tasarım-çizim atölyeleri, üretim atölyesi, drapaj atölyesi, bunun yanında Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Assyst Kalıp, Design Kalıp, Simetri Dokuma Tasarımı Program gibi tasarım /uygulama programlarının kullanıldığı bilgisayar laboratuvarı ile Moda Tasarımı programına ait dersliklerimiz mevcuttur. Uzmanlık alanlarımız doğrultusunda yapılan 60 iş günü çeşitli kurum stajları, teknik geziler, akademik ve sanatsal faaliyetler, tasarımcılar ile söyleşiler, kurumsal firmalarla yapılan projeler, Ulusal ve Uluslararası yarışmalara katılım teşvikleri, mezuniyet defile projelerimiz ile eğitimimiz desteklenmektedir. 

Program Etkinlikleri

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı Programı olarak her dönem derslerin yanı sıra öğrencilerimizi sosyal yönden geliştiren ve uzmanlaşmalarını sağlayan çeşitli trend seminerleri, firma-mağaza gezileri, workshop, aksesuar-kumaş-makine-malzeme fuarları, ünlü markaların ve tasarımcıların defile organizasyonları, sergi çalışmaları gibi sanatsal faaliyetlere katılarak sektör ile daha bağlantılı olmaları sağlanmaktadır.

İletişim Bilgileri

Program Başkanı: Öğr. Gör. Nilgün Demirhan

Tel: 0212 498 49 74

E-Mail: n.demirhan@iku.edu.tr

Program Danışmanı: Öğr. Gör. Neslihan Tokat Ozan

Tel: 0212 498 49 67

E-Mail: n.ozan@iku.edu.tr