Önlisans
Meslek Yüksek Okulu
Çocuk Gelişimi
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi Programı Ana Sayfası

Çocuk Gelişimi

Program Amacı Burslar Uluslararası İşbirliği
Kuruluş Katkı Payı Mezunların İstihdam Profilleri
Kazanılan Derece Çift Anadal - Yandal Üst Derece Programlara Geçiş
Öğretim Dili Staj Sunulan Olanaklar
Çalışma Şekli Ölçme ve Değerlendirme Program Etkinlikleri
Yerleşme Şartları Mezuniyet Koşulları İletişim Bilgileri


Program Amacı

 Çocuk Gelişimi Programı, yaşları ile uyumlu gelişim gösteren çocuklarla , aynı zamanda özel gereksinimli, korunmaya ihtiyacı olan, mülteci, sağlık sorunları sebebiyle farklı eğitim ve gelişim ihtiyaçları olan çocuklara, ailelere ve yakınlarına gereken bilgi ve desteği sağlayabilecek donanıma  sahip  etik, gririşimci ,araştırmacı, yaratıcı ve dinamik insan kaynağını yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Kuruluş

 İstanbul Kültür Üniversitesi  Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı, 2012-2013 Eğitim -Öğretim yılında eğitimine başlamıştır.

Kazanılan Derece

 2 yıllık eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan, en az 120 AKTS'ye sahip öğrencilere Çocuk Gelişimi alanında ön lisans derecesi verilir.

Öğretim Dili

 Eğitim dili Türkçedir.

Çalışma Şekli

Eğitim Yök kararları çerçevesinde Pandemi kurallarına uygun olarak yüz yüze devam etmektedir

Yerleşme Şartları

  Çocuk Gelişimi programına  ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alınır. Merkezî Yerleştirmede adaylar Çocuk Gelişimi Programına, TYT puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Çocuk Gelişimi  Programına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.

 

Çift Anadal - Yandal

 
Çocuk Gelişimi Programı  öğrencilerinin diğer önlisans programları ile Çift Anadal olanağı bulunmaktadır. Detaylı bilgi için program başkanlığından bilgi alınabilir. 
Çocuk Gelişimi  programı öğrencileri aşağıdaki programlarda çift anadal yapabilir.
 


Çocuk Gelişimi,  İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi,  İnşaat Teknolojisi, Uçak Teknolojisi,  Uçuş Harekât Yöneticiliği,  Bankacılık ve Sigortacılık,  E-Ticaret ve Pazarlama ,  Dış Ticaret,  Grafik Tasarımı,  Halkla İlişkiler ve Tanıtım,  Hava Lojistiği,  İşletme Yönetimi,  Lojistik,  Moda Tasarımı,   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği,  Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri,  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik,  Turizm ve Otel İşletmeciliği, Alternatif Enerji Kaynakları ,Optisyenlik ,Tıbbi Dökumantasyon ve Sekreterlik 

 

Staj

 Kurum dışı staj ,  40 iş gününü içerir.Stajlar okul öncesi eğitim merkezleri, anaokulu, M.E.B.  bağlı özel ve devlet anaokulları , rehabilitasyon merkezleri , klinikler, çocuk oyun alanlarında yapılabilir. Mezuniyet Koşulları

 Öğrencilerin, Çocuk Gelişimi Programında mevcut olan toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlamaları için 4.00 üzerinden en 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmeleri gerekmektedir.

Uluslararası İşbirliği

 Üniversitemizin ERASMUS ofisi vasıtasıyla, başarılı öğrencilerimizin Erasmus öğrenci hareketliliği ve Erasmus öğrenci staj hareketliliği programları ile yurtdışına gitmelerine fırsat verilmektedir. 

Mezunların İstihdam Profilleri

 Çocuk Gelişimi Programından mezun olan öğrencilerimiz özel sektör ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı  devlet okullarının ilköğretim bünyesinde bulunan anaokulları, bağımsız anaokulları ile kreşler, rehabilitasyon merkezleri, oyun alanları, oyun parkları gibi alanlarda istihdam edilebilirler. 

Üst Derece Programlara Geçiş

 Bu programı bitiren öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde aşağıda adı geçen 4 yıllık lisans bölümleri devam edebilirler:

  -Çocuk Gelişimi

- Okul Öncesi Öğretmenliği.

 

Sunulan Olanaklar

Çocuk Gelişimi Programında sektör ve saha deneyimi olan hocalarımızın eşliğinde uygulama ağırlıklı eğitim verilmektedir.  Kültür Kolejlerine bağlı anaokulları  öğrencilerimizin deneyim kazanmaları  ve mesleki tecrübelerini arttırmaları açısından geniş imkanlar sunmaktadır. Alanında yetkin ve deneyimli uzmanlarla öğrenciler ders içi ve dışı etkinliklerde bir araya gelerek alana dair güncel gelişmeleri takip etme fırsatı bulurlar.   

 

Program Etkinlikleri

İş yeri uygulaması dersi kapsamında dönem içerisinde öğrencilere sektördeki güncel gelişmeleri içeren seminerler verilmektedir.

İletişim Bilgileri

Program Başkanı: Öğr.Gör. Eylem Bayram Tuncay 

 (212) 498 49 20

 E-mail: e.tuncay@iku.edu.tr

Program Danışmanı: Öğr. Gör. Eda Öztürk Belet 

E-mail:e.ozturk@iku.edu.tr

(212) 498 49 87