Lisans
Sanat ve Tasarım Fakültesi
İletişim Tasarımı (Multimedya)
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

İletişim Tasarımı (Multimedya) Programı Ana Sayfası

İletişim Tasarımı (Multimedya)

Program Amacı Burslar Uluslararası İşbirliği
Kuruluş Katkı Payı Mezunların İstihdam Profilleri
Kazanılan Derece Çift Anadal - Yandal Üst Derece Programlara Geçiş
Öğretim Dili Staj Sunulan Olanaklar
Çalışma Şekli Ölçme ve Değerlendirme Program Etkinlikleri
Yerleşme Şartları Mezuniyet Koşulları İletişim Bilgileri


Program Amacı

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü, tanınmış ve üretkenliğiyle öğrencilere yol gösteren uzman öğretim kadrosuyla, öğrencilerimizin film, fotoğraf ve video, ve grafik tasarım alanlarında gerekli kuramsal ve teknik bilgiye sahip olarak mezun olmalarını amaçlar.

 

İletişim Tasarımı Bölümü modüler bir yapıya sahiptir ve aşağıdaki üç alanda eğitim verir.

1) Sinema

2) Fotoğraf ve Video

3) Grafik Tasarımı

Bölümün eğitim programında bulunan Çağdaş Sanat, Popüler Kültür, Sanat Yazıları, Kültürel Çalışmalar, Deneysel Sanat Atölyesi ve Multimedya Uygulamaları gibi Sanat ve kültür alanındaki zorunlu dersler, film, fotoğraf, video ve grafik tasarım ile sanat, tarih, kuram ve eleştirel teori alanlarını  bütünleştirmektedir.

Öğrencilerimiz ilgi duydukları alandaki mesleki eğitimlerini Mac ve PC Laboratuvarları, sinema ve fotoğraf stüdyosu ve karanlık odada gerçekleşen uygulama dersi ile tamamlarlar. Uygulama dersler modüler yapıyı destekleyecek şekilde sinema, fotoğraf, video ve grafik alanından seçilebilir. Bölüm seçmeli derslerimiz, geleceğin sinema, fotoğraf ve video sanatçıları ve grafik tasarımcıları olacak öğrencilerimizin yaratıcılıklarını artırmak, vizyonlarını genişletmek ve mezun olduklarında kendilerini en iyi şekilde yansıtan ve tanıtan görsel bir özgeçmişe sahip olmalarını sağlar.

Günümüzün sürekli olarak ilerleyen teknolojik gelişmeleri ve buna bağlı olarak değişen sanatsal ve kültürel algılama biçimleri doğrultusunda İletişim Tasarımı Bölümü, çağdaş sanat pratiklerini öğrencilerle mümkün olan en iyi yöntemlerle paylaşmak için müfredatını ve akademik yapısını sürekli güncel ve yeniliklere açık tutmayı ilke edinmektedir. 

Kuruluş

Temmuz 1997 tarihinde 4281 sayılı kanun ile kurulan İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı 2002-2003 akademik yılında eğitimine başlamıştır.
 
 


Kazanılan Derece

İletişim Tasarımı Diploması

Öğretim Dili

 Türkçe

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Yerleşme Şartları


2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle İletişim Tasarımı lisans programı özel yetenek sınavı yerine merkezi yerleştirme ile öğrenci alacaktır. 

İletişim Tasarımı Bölümü lisans programına ÖSYM tarafından yapılan Merkezi Yerleştirme Sınavı ile 60 öğrenci alınır. Merkezi yerleştirmede adaylar İletişim Tasarımı Bölümü’ne SÖZEL puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. İletişim Tasarımı Bölümü’ne yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde İStanbul Külütür Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı için geçerli olan 70 öğrencilik kontenjana göre İletişim Tasarımı Bölümü'nün taban ve tavan puanlarına göre başarı puanları aşağıdaki gibidir:

 
 
% 50 Burslu
% 75 Burslu
%100 Burslu
2018 Taban Puan
209,324
274,940
349,306
2018 Başarı Sırası
895.237
370.113
         59.891
Toplam Kontenjan
35
28
7
 
Ayrıca İletişim Tasarımı Bölümü'ne, Meslek Yüksekokullarından mezun olan başarılı öğrencilere ÖSYM tarafından yapılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile de öğrenci alınmaktadır.


Çift Anadal - Yandal

Çift Anadal Programı

İletişim Tasarımı Bölümü’nde lisans öğrenimlerini sürdüren başarılı öğrenciler, üniversitemiz içinde diğer bölümlerden birinde eşzamanlı olarak ikinci lisans eğitimlerini alabilmektedirler. Bölümümüz lisans öğrencileri en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılın başında, GNO’ları en az 2.80 olma koşuluyla Çift Anadal’a başvurabilmektedir.Çift Anadal Programı'nı başarı ile bitirip iki lisans derecesine hak kazanmış olan öğrencilerimize iki ayrı lisans diploması verilir.  

Yandal Programı

Genel Not Ortalaması 2.50 ve üzerinde olan İletişim Tasarımı Bölümü lisans öğrencileri, üniversitemiz içinde İletişim Tasarımı Bölümü'ne içerik, kapsam ve uygulama bakımından yakın olan başka bir bölümün lisans öğrenimine belirli bir program çerçevesinde, 72 (AKTS) kredilik ders alarak kısmen katılabilirler. Anadal programı ile birlikte yandal programını başarı ile tamamlayan öğrencilerimize bir lisans diploması ve bir yandal lisans sertifikası verilir.

Staj

Öğrencilerin kurum dışında 40 işgünlük staj yükünü tamamlamaları gerekmektedir.

 Mezuniyet Koşulları

İletişim Tasarımı Bölümü'nde öğrenciler mevcut olan (toplam 240 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmekle ve 40 iş günü zorunlu stajlarını tamamlamakla yükümlüdürler. Toplam 240 AKTS (ECTS) ile mezun olmaktadırlar.

Uluslararası İşbirliği

İletişim Tasarımı Bölümü Güney Avrupa Sinema Okulları (SEECS) ve Uluslararası Sinema Okulları Birliği (CILECT) üyesidir. Bu uluslararası işbirlikleri ile birçok öğrencimiz uluslararası film festivallerine katılmış, festival heyecanı yaşamış, SEECS’e üye olan Avrupa’nın diğer sinema okullarıyla ortak projeler yapmış ve çok çeşitli staj imkanlarından faydalanmıştır.


İletişim Tasarımı Bölümü olarak öğrencilerimizin Erasmus olanaklarımızdan en verimli bir şekilde faydalanabilmesi önceliklerimiz arasındadır. Avrupa’nın prestijli okulları ile yaptığımız Erasmus işbirlikleriyle öğrencilerimizin yeni kültürleri tanımaları, vizyonlarını genişletmeleri ve mesleki eğitimlerini ilerletmeleri ilkelerimiz arasındadır.

 

Mezunların İstihdam Profilleri

İletişim Tasarımı Bölümü mezunları, kültür-sanat alanındaki kariyerlerini

1) Sinema, televizyon ve reklam sektörlerinde; yönetmen, görüntü yönetmeni, teknik yönetmen, sanat yönetmeni, yapımcı, dijital görüntüleme teknisyeni, stüdyo şefi, kurgucu ve metin yazarı gibi çok çeşitli iş gruplarında sürdürebilmektedir.

2) Güncel sanat mecrasında; fotoğraf ve video sanatçısı ve sanat eleştirmeni olarak yer alabilirler. 

3) Medya ve reklam sektörlerinde; grafik tasarımcı ve web tasarımcı olarak çalışabilirler. 


Üst Derece Programlara Geçiş

Lisans öğrenimini tamamlayan öğrencilerimiz ilgili bölümlerde yüksek lisans öğrenimine devam edebilmektedir.

Bölümde tezli İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programı bulunmaktadır.

Sunulan Olanaklar

Öğrencilerimiz için sektörel deneyimin önemini biliyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizi düzenli olarak sinema ve medya sektörüne yöne veren, saygın isimlerle biraraya getiren söyleşiler  ve çalıştaylar düzenlemekteyiz. Ayrıca teknik gezilerimizle de öğrencilerimizin mezun olduktan sonra çalışacakları sektörlerin işleyişine dair içerden bilgi edinmelerini hedefliyoruz.

Sanat, bizim en temel değerlerimizden biridir. Bu nedenle, öğrencilerimizi yılboyu düzenli olarak görsel sanatların çeşitli alanlarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atmış sanatçılarla biraraya getiriyoruz. İstanbul gibi sanatla içiçe bir şehirde olmanın avantajıyla büyük uluslararası sanat fuarları, bienaller ve festivallere geziler düzenliyoruz. Bu şekilde öğrencilerimizin hem alanlarında isim sahibi sanatçılar ile tanışmalarıni, işlerini tanımalarını ve deneyimlerinden faydalanmalarını hedefliyoruz.

İstanbul Kültür Üniversite'sinin sunduğu çok çeşitli kulüp faaliyetlerine ek olarak, öğrencilerimiz İletişim Tasarımı Bölümü bünyesinde kurulan İKÜ Film Atölyesi ve Fotoğraf Kulubü'nün düzenlediği etkinlik ve atölyelere katılabilirler. 

Program Etkinlikleri

2017 yılında gerçekleşen Düğümler Çözümler Ulusal Lisansüstü Öğrenci Konferansı ve Sergisi, merkezine “kent” temasını yerleştiren akademik ve sanatsal çalışmalara ev sahipliği yapmış ve Türkiye'de lisansüstü öğrenimine devam eden öğrencilerle buluşmuştur.

 

2017 yılında gerçekleşen bir diğer etkinlik de, Beypazarı Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen "Beypazarı Film Atölyesi" olmuştur; atölye kapsamında hem Sanat Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri hem İletişim Tasarımı öğrencileri Beypazarı'nda 25 lise öğrencisi ile çalışmalar yapmış ve "Aşık Şevkati" belgeselini gerçekleştirmişlerdir. 

 

İletişim Bilgileri

SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ, İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜM BAŞKANI

Dr. Öğr. Üyesi Zeynep KOÇER  

z.kocer@iku.edu.tr

Adres: Ataköy Yerleşkesi, Bakırköy 34156, İstanbul
Tel: 0(212) 498 41 30